Start MwP Spis treści MwP 9/2018
Drukuj

Spis treści wydania drukowanego MwP 9/2018

Spis treści wydania drukowanego MwP 9/2018

Tematu numeru: Marketer zdobywa wiedzę

 

ARTYKUŁY Z TEMATU NUMERU:

 
 • Jak się uczymy w branży marketingu

  Redakcja

  Coaching, szkolenia, lektura, blog/vlog, mentoring to pięć sprawdzonych metod, którymi marketerzy zdobywają wiedzę i umiejętności zawodowe. Każda z nich ma swoje wady, zalety oraz dobre praktyki. Zaraz je przedstawimy.

 • Jak ja się uczę?

  Łukasz Wyglądała, Maciej Sznitowski, Dorota Bartosiak, Anna Bogel-Malicka

  Zaprosiliśmy czwórkę doświadczonych marketerów, prosząc o podzielenie się na łamach „Marketingu w Praktyce” ich know-how – osobistymi przemyśleniami w kwestii, jak najlepiej zdobywać przydatną w marketingowej branży wiedzę. Tak się złożyło, że każde z naszych gości wskazuje na nieco inną ścieżkę uczenia się, co zapewne wynika z odmienności zawodowych doświadczeń.

 • Myśl i twórz

  Karolina Małagocka

  Zamiast mówić o „uczeniu się” marketingu, lepiej użyć zwrotu „rozwijam się w obszarze marketingu”. Uczenie się budzi szkolne skojarzenia, a przecież sukces w naszej pracy nie polega na zaliczeniu klasówki z brandingu czy analityki!

 • Jak rozwijać wiedzę w firmie lub agencji?

  Anna Kupczyk

  Metod doskonalenia kompetencji jest wiele. Najbardziej skuteczne są programy rozwojowe, zawierające rozwiązania z każdej grupy źródeł i narzędzi, czyli szeroko pojęty blended learning.

 • Sztuka czytania trendów

  Redakcja

  Od kilku lat jesteśmy zasypywani opracowaniami o trendach. Musimy umieć wyłowić z tej lawiny informacji te samorodki wiedzy, które nam się najbardziej przydadzą w codziennej działalności marketingowej, podczas tworzenia założeń kampanii i układania rocznych mediaplanów.

 • Trend egoizmu komunikacyjnego

  Maciej Sznitowski

  Słowo trend oznacza ogólny kierunek rozwoju. Ale są trendy, które oznaczają coś zupełnie przeciwnego, czyli brak zmiany. Egoizm komunikacyjny jest jednym z nich.

 • Wise Brand – trzeba tylko chcieć

  Mateusz Zmyślony

  W starych krajach Unii Europejskiej nikogo nie dziwi fakt, że tematem numer 1 jest recykling, etyka w łańcuchu dostaw, promowanie wielorazowych opakowań czy wprowadzanie trendów typu zero waste, no trace…

 • Jak porządkować case’y i anegdoty branżowe

  Redakcja

  Case’y i anegdoty to szczególny rodzaj wiedzy branżowej. Ich atrakcyjność i szczegółowość sprawiają, że bardzo przyjemnie się ich słucha lub je czyta, ale marketerzy mają duże problemy z uogólnieniem wniosków i przeniesieniem ich na własne poletko.

 • Wstydź się, jeśli nie znasz tej kampanii

  Redakcja

  W dzisiejszym wydaniu rubryki pokażemy kampanię trwającą od 2017 roku, której nieznajomość i pomijanie w analizach i zestawieniach eksperckich stanowi powód wstydu dla naszej branży. Serio. Nie przesadzamy.  »

 • Mapa wiedzy marketera

  Oprac. redakcja

  Mapa wiedzy marketera to uporządkowany zbiór informacji o marce, konkurentach, odbiorcach, sposobach komunikacji oraz otoczeniu (w tym trendach), dzięki którym w sposób przemyślany wybierzesz przesłania, kanały dotarcia/media, kreacje dla akcji i kampanii marketingowych. Rzut oka wystarczy, bo stwierdzić, co wiesz, czego nie wiesz, a co mogło stracić swoją aktualność. Poznaj 36 pytań porządkujących wiedzę!

ANALIZY:

 

NARZĘDZIA:

 
 • Rap się sprawdza

  Anna Wójcik

  Polscy raperzy działają bardzo intensywnie w internecie, i choć zgodnie z przyjętym w marketingu rozgraniczeniem artyści to raczej celebryci niż influencerzy, to jednak okazało się, że hiphopowcy posługują się mechanizmami promocji nie gorzej niż typowo internetowi twórcy. Urodzeni influencerzy?  »

 • Marki masowe – nowe rozdanie

  Karolina Gajewska

  Marki masowe wchodzą dziś na zupełnie nowy poziom i mogą wywrócić dotychczasowy układ rynku.

 • Cukierek dla kosmity

  Krzysztof Wadas

  Jednym z narzędzi, które nieinwazyjnie przyciąga uwagę konsumenta do marki, jest product placement. Czy Polacy umieją z niego korzystać?

 • Kupony wciąż w grze

  Michał Sędzielewski

  Od dziesięcioleci nic nie działa lepiej na potencjalnego klienta, jak stworzenie okazji do zakupu w postaci kuponów rabatowych i kart podarunkowych. Jednak aby były one skuteczne, muszą zostać dostosowane do wymogów obecnych czasów.

 • Namingowe ścieżki: Cosik pomaga ten Yanosik

  Konrad Gurdak

  Wchodzisz do sklepu, nie zdając sobie sprawy z tego, że co rusz trafiasz na marki z nazwami eponimicznymi. To marki wywodzące się od nazwisk, imion, słynnej postaci (nie tylko historycznej), rzadziej od zwierząt lub przedmiotów. Są nimi więc pierniki Kopernika, lody Grycana, a nawet ciągniki Ursus. Ten kierunek tworzenia nazwy ma swoje plusy i również minus. Poznaj potencjał nazw eponimicznych.

 • Chcesz odświeżyć stronę – nie dekoruj zakalca!

  Anna Sorbian, Paulina Siwiec, Magda Grudzień

  Przygotowanie nowoczesnej i funkcjonalnej dla klientów strony internetowej to dziś konieczność. Mądrze zaprojektowana wizytówka w sieci buduje i utrwala wizerunek każdej organizacji. Czas więc poznać najnowsze trendy i pomyśleć o jej odświeżeniu.

 • 10 lat temu i za 10 lat

  Szymon Dyrlaga

  Wciąż natrafiamy na raporty firm badawczych, przedstawiające statystyki z wysyłki e-maili. Mogłoby się wydawać, że w tym temacie napisano już wszystko, pojawia się więc pytanie: „Po co tak duża liczba badań?”. Otóż po to, że e-mail się zmienia i coś, co było aktualne kilka lat temu, dziś jest już często reliktem przeszłości.

GŁOSY NA CZASIE:

 
 • Nagrody rozbijają bank

  Tomasz Chmielewski

  Shopper będący przy półce zyskał kolejną zmienną, która ma wpłynąć na jego decyzję.

 • Dwa powszechne błędy firm w socialu i PR

  Marcin Kuchno, Robert Tarnowski

  Marketer powinien wiedzieć, kiedy przycisnąć z wydawaniem budżetu marketingowego, a kiedy spieszyć się powoli.

Z PAMIĘTNIKA TESTERA:

 

TRENDY:

 
 • Kto chce zostać marketerem?

  Sławomir Skowerski

  20 lat temu mały Wojtek marzył, by zostać strażakiem. Dziś mały syn Wojciecha chce zostać youtuberem, inżynierem albo specjalistą w branży paliwowej. Co to oznacza dla komunikacji marek, produktowej i employerowej oraz dla nas samych, marketerów, i dla naszej branży?

OPINIE:

 
 • Imperium danych

  Iwona Kubicz, Aleksandra Młyńska

  Facebook w Polsce ma aż 16 milionów użytkowników!

FELIETON:

 
 • „Marketing” to też dobra marka

  Jan Hartman

  Widzicie tę pułapkę prestiżu? Marketing traktowany jest niepoważnie i protekcjonalnie, bo sam zbyt często posługuje się niepoważnymi i protekcjonalnymi formami komunikacji.

 

SPIS TREŚCI WYDANIA DRUKOWANEGO

 
 
 

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celu ułatwienia Państwu korzystania z naszych stron, a także w celach statystycznych i reklamowych.
Ustawienia dotyczące zapisywania przez stronę plików cookies możecie Państwo sprawdzić i zmienić w ustawieniach używanej przeglądarki.

Wiem, Zamknij