Drukuj

Spis treści wydania drukowanego MwP 12/2018

Spis treści wydania drukowanego MwP 12/2018

Tematu numeru: Jak optymalizować marketing

 

ARTYKUŁY Z TEMATU NUMERU:

 
 • Zaglądamy za kulisy optymalizacji

  redakcja

  Pierwsza podstawowa zasada brzmi: każdy powinien optymalizować marketing, szczególnie digital. Taki proces składa się z pięciu etapów i dotyczy siedmiu obszarów kompetencji.

 • Nie zaczynaj, jak nie znasz celu

  Dominika Meinardi

  U 30 proc. marketerów budżet na kampanię w mediach ustalany jest uznaniowo przez zarząd, a 18,5 proc. w ogóle nie wie, w jaki sposób jest ustalany. Nic dziwnego, że wyniki nie satysfakcjonują. Na szczęście łatwo to poprawić.

 • Kampania precyzyjnie zmierzona

  Gabriel Matwiejczyk

  Fakt, że reklama była wyświetlana na ekranie przez długi czas, niewiele mówi o tym, czy widzowie pozytywnie odbierają lokowaną w przekazie markę i czy zamówiliby reklamowany produkt. Być może reklama była po prostu zabawna, więc odbiorcy oglądali ją do końca.

 • Inspiruj się contentem użytkowników

  redakcja

  Czy klienci producenta rowerów nakręciliby film w 4K, pokazujący wyścig kolarski w inspirującym momencie, gdy zwycięzca mija linię mety i wyrzuca ręce w górę w geście triumfu? Czy może filmik w 240p, w którym przez pierwsze 20 sekund widać tylko trawę, asfalt, kostki chodnikowe, niewielkie schody – czyli widok, który mają przed oczami zwyczajni rowerzyści?

 • Każdy klient chce innego doświadczenia

  Gabriela Silarow

  Internet, trendy i możliwości cały czas się zmieniają, dlatego strategia personalizacji działań w digital powinna być aktualizowana przynajmniej raz na 6 miesięcy. W kolejnych latach ten interwał będzie się zapewne skracał.

 • Personalizacja: 13 wskazówek

  Gabriela Silarow

  O personalizacji komunikacji mówi się już od 2012 roku. Mimo to wciąż nie zawsze jest właściwie rozumiana. Dlatego przygotowałam krótką instrukcję, którą możesz wykorzystać w tworzeniu strategii komunikacji.

 • Jak optymalizować tekst reklamowy

  Natalia Jasiak

  Wielu reklamodawców przykłada dużą wagę do grafiki, grup docelowych, budżetu. Ale z tekstami do reklam bywa gorzej. „No bo ludzie dziś nie czytają…”. I w efekcie reklamy nie są tak skuteczne, jak mogłyby być.  »

 • Zalecenia gwarantujące sukces

  redakcja

   

BADANIA:

 
 • Krętą ścieżką do zakupów

  Michał Protasiuk

  Przed przystąpieniem do badania zakładaliśmy, że będziemy w stanie zidentyfikować kilka najbardziej typowych ścieżek zakupowych dla każdej z wytypowanych kategorii, które mogłyby stanowić podstawę działań marketingowych producentów i detalistów. Tymczasem rzeczywistość okazała się znacznie bardziej skomplikowana – liczba wszystkich kombinacji, które zaobserwowaliśmy, okazała się przytłaczająca.

NARZĘDZIA:

 
 • Święta w wyszukiwarce

  Elżbieta Różalska

  Boże Narodzenie to jeden z największych sezonowych trendów w biznesie i od lat zaczyna się już w listopadzie. Jak się przygotowywać do świątecznych, handlowo najintensywniejszych okresów w roku?

 • Trzy pomysły na wsparcie sprzedaży

  Grzegorz Osóbka

  Przedstawiam trzy pomysły na nowoczesne, marketingowe wsparcie sprzedaży. Wszystkie pozytywnie przechodzą cztery punkty testu przydatności i wnoszą wiele wartości w proces zarządzania sprzedażą.

 • Nie bądź Wujkiem Dobra Rada

  Grzegorz Miller

  Robisz branżowe podsumowanie na koniec roku? Świetnie, tylko nie wpadnij w pułapkę doradzania. Opisz zjawisko, przedstaw krótko case. Nie doradzaj. To wkurza ludzi.

 • Zróbmy kampanię w tydzień!

  Katarzyna Smoleń

  Czy 5 dni roboczych to dużo czasu na przygotowanie skutecznej kampanii marketingowej? Czyli, co można zrobić zaledwie w tydzień?  »

 • Źle ustawione priorytety w e-mail marketingu

  Elżbieta Krupa

  Z badań, które przeprowadziła firma Litmus, wynika, że co najmniej 30 proc. marketerów odpowiedzialnych za e-mail marketing ma źle ustawione priorytety. Wielu z nich, owszem, chce poprawić swoje wyniki, ale działa zbyt zachowawczo, rutynowo i unika ryzyka. Co tracą, co mogą zyskać?

ANALIZY:

 

OPINIE:

 
 • Content nie bierze się z powietrza

  Klaudia Pac

  Nie stworzysz dobrego contentu bez jasnej strategii marketingowej.

GŁOSY NA CZASIE:

 
 • Doświadczenia budujące uczucie

  Tomasz Chmielewski

  Sposobów na rozkochanie konsumenta w marce jest wiele.

 • Milenialsi jak perfumy

  Angelina Sielewicz

  Rzeźbiarz Auguste Rodin zapytany o to, jak powstaje dzieło sztuki, odpowiedział, że trzeba wziąć kawał marmuru i odrąbać wszystko, co w nim niepotrzebne. To mistrzowsko prosta zasada.

 • Mężczyzna – ekspert od zakupów

  Łukasz Załuski

  Czasy, w których mężczyźni sięgali po pierwszą rzecz z brzegu na półce, poszły w zapomnienie.

 • Do dojrzałych dojrzały marketing

  Danuta Rolinger-Bednarska

  Osoby dojrzałe coraz częściej, pomimo wielu oczywistych trudności, patrzą na swoje życie przez pryzmat szklanki przynajmniej do połowy pełnej. Co więcej, chcą i starają się wypełnić ją po brzegi. Czy twoja firma im w tym pomaga?

CASE STUDY:

 
 • Niewyświechtane case’y. Trochę serca i trochę pieniędzy. Trochę optymalizacji

  Wybór redakcji

  Marketing może zdecydowanie wyróżnić markę na tle konkurencji. Trzeba jednak w swoje działania włożyć trochę serca, trochę pieniędzy i trochę cierpliwości. To ważne – zwłaszcza że tak wygodnie jest robić marketing na zasadzie „jak inni”…

 • Mastercard. Dobrym Znakiem w szyldozę!

  Marta Życińska

  W miarę, jak bogacimy się i wspinamy na wyższe poziomy piramidy Maslowa, estetyka przestrzeni miejskiej staje się dla nas coraz ważniejszym tematem. Rosną także nasze oczekiwania, żeby właściciele punktów handlowych i usługowych lepiej projektowali swoje szyldy, reklamy czy witryny. Mastercard postanowił dać im narzędzie w postaci platformy DobryZnak.

 • Poznań Game Arena. Trudny target do podbicia

  Wojciech Daniłowicz

  76 tysięcy ludzi na hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, 28-godzinna impreza, 30 gości z całego świata – tym razem nie chodzi o jubileuszowy koncert Krzysztofa Krawczyka, a o Poznań Game Arena. I najtrudniejszą marketingowo grupę w tym kraju: czyli młodzież. Jak zrobić kampanię, która podbije serca graczy, zaangażuje influencerów i będzie się mieściła w ramach umiarkowanego budżetu?

SAMOUCZEK COPYWRITERA:

 
 • Jak tytułować porady konsumenckie

  Katarzyna Krupicka, Michał Capiński, Mariusz Ludwiński

  Odpowiednio przygotowane porady to bardzo wdzięczny format contentu, szczególnie dla marek skierowanych do konsumentów indywidualnych.

TRENDY:

 
 • Brighton SEO – nowości

  Cezary Urbanowicz

  Blisko 4000 tegorocznych uczestników z ponad 40 krajów, a także blisko 100 prelegentów – cenionych ekspertów i praktyków z branży SEO. To wszystko świadczy o randze tegorocznego Brighton SEO – jednej z najważniejszych konferencji marketingowych w Europie. A to, co na niej powiedziano, ma ogromne znaczenie dla działań w internecie w nadchodzących miesiącach.

PODATKI W MARKETINGU:

 
 • Karty paliwowe w sprzedaży premiowej – niekorzystne skutki

  Maria Pietrzyk-Wdowiak

  Wydanie przez dystrybutora kart paliwowych otrzymanych wcześniej od producenta, który był emitentem tych kart, powoduje powstanie przychodu po stronie dystrybutora. To stanowisko najbardziej niekorzystne z możliwych.

FELIETON:

 
 • Spójność to osobowość

  Jan Hartman

  W życiu bardzo ważna jest spójność.To małe, nieefektowne słowo kryje w sobie wielkie bogactwo treści – niebagatelnej również dla marketingu.

 

SPIS TREŚCI WYDANIA DRUKOWANEGO