Big rock content – jak go tworzyć i wykorzystywać
Mariusz Ludwiński
Marketing w Praktyce nr 2 / 2018 / Wprowadzenie z Tematu Numeru: Big rock content – jak go tworzyć i wykorzystywać / artykuł z wydania drukowanego
Gdy Seth Godin chciał pokazać strategię wyróżnienia, przygotował książkę o tytule „Fioletowa Krowa” i skłonił wydawnictwo, by wysyłało ją czytelnikom pakowaną w kartony do mleka z podobizną fioletowej krowy. Gdy Chris Anderson chciał objaśnić strategię „sprzedaży” produktów i usług za darmo, przygotował książkę „Free” i umieścił ją za darmo w internecie. Gdy zupełnie inny Chris Anderson chciał pomóc mówcom przygotowywać świetne wystąpienia na konferencji TED i TEDx, przygotował prezentację w formie TED-a na ten temat. Wniosek? informacje o big rock contencie również muszą być big rock contentem.
W lutowym Temacie Miesiąca opisujemy kilku najbardziej popularnych rodzajów big rock contentu, czyli takiej strategii prowadzenia content marketingu, która zakłada, że raz na jakiś czas robimy jedną Dużą Sztukę Contentu i następnie wyciągamy z niej krótkie fragmenty i zamieniamy te treści w content codzienny, czyli wpisy w social mediach. To mogą być teksty, grafiki, podcasty, wideo. W zależności od potrzeb marki ta Duża Sztuka ma dostarczać wartościowych treści na tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku lub nawet dłużej. Dobrze zrobiony big rock content inspiruje, i to nie tylko własną markę, ale także inne. Smart marketer wykorzysta tę metodę do skonstruowania content planu, w którym nigdy nie pojawi się problem braku weny czy braku długiej przydatności tego, co już zostało przygotowane.
Umiejętność tworzenia big rock contentu jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, ponieważ ułatwia pracę marketerom. Marki mogą przygotowywać kilka Dużych Sztuk Contentu na rok kalendarzowy, a resztę czasu oraz środków skupić na dotarciu z nimi do jak największej liczby odbiorców. Wiele marek już w ten sposób pracuje. Ale też wiele jeszcze nie.
Mariusz Ludwiński
redaktor prowadzący miesięcznik „Marketing w Praktyce”
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
AKTUALNY NUMER
Nr 2/2019
Ilość stron: 82
TEMAT MIESIĄCA
SPIS ARTYKUŁÓW Z TEMATU MIESIĄCA
-
Strona contentowa »
-
Praktyczny poradnik dla klientów
redakcja ze wsparciem eksperckim Jacka Mazura
Jeszcze dwa lata temu poradnik w formie FAQ-a ze ścianą tekstu był OK. Dziś poprzeczka zawieszona jest znacznie wyżej. Minimum: tekst uzupełniony zdjęciami i/lub krótkimi filmami wideo. Ideał: całość w infografikach i wideo.
-
Publikacja specjalna
redakcja ze wsparciem eksperckim Katarzyny Czuchaj-Łagód
Publikacja specjalna to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy rodzaj contentu, który mogą tworzyć marki. Dodatkowo wychodzi świetnie nawet wtedy, gdy jest to pierwszy content, jaki marka w ogóle wyprodukuje.
-
Brandowa grupa specjalna
redakcja ze wsparciem eksperckim Diany Stachery i Izabeli Malinowskiej
Brandowa grupa specjalna to kilka osób, które tworzą spójny content dla marki, publikowany w ramach tej samej akcji.
-
Content tworzony na zewnątrz
redakcja ze wsparciem eksperckim Barbary Marcisz i Yagi Widery
Jak zrobić dobry content, nie przykładając palca do jego tworzenia? Na przykład korzystając z gotowych treści powstałych na zewnątrz. Rodzajów takiego contentu jest mnóstwo. Skupimy się na trzech popularnych: prezentacjach, keynote’ach i wideoesejach.
-
Event sponsorowany
redakcja ze wsparciem eksperckim Katarzyny Jędrachowicz i Szymona Krzysiaka
Po co firmie produkującej opony skojarzenie z meczami Ligi Mistrzów piłki nożnej, sieci restauracji – sponsoring igrzysk olimpijskich, a producentowi samochodów – wspieranie finansowe festiwalu muzycznego? Nie chodzi na pewno o dodatkowe 2 proc. rabatu na cenie emisji, ale o całoroczne źródło contentu na wysokim poziomie.